Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Samotność bogów - streszczenie

udać się w drogę. Udało mu się wkroczyć do puszczy i tam odnalazł Kamienną Drogę. Po powrocie opowiedział o wszystkim szamanowi, ten zaś polecił mu udać się do świątyni i tam pomodlić się do Boga Dobroci. Powiedział mu też, że na końcu Kamiennej Drogi będzie na niego czekał Światowid.

Po kilku latach, kiedy znów nastała wiosna, Jon został zaręczony z Gają (ich narzeczeństwo miało trwać siedem lat). Podczas uroczystości chłopiec przewiązał przyszłej żonie włosy zieloną wstęgą.

Kiedy do ślubu brakowało jeszcze trzech lat, Jon znowu posłyszał tajemniczy głos Światowida. Na oczach mieszkańców wybrał się ponownie do puszczy, przeskoczył rzekę i wszedł na Kamienną Drogę. Nie chciał zobaczyć Światowida, lecz tylko znaleźć drogę do niego. Okazało się, że droga wyłożona jest mnóstwem ogromnych kamieni, na jej końcu zaś znajduje się potężny, wyciosany w kamieniu posąg Światowida. Posąg ten ukazywał boga o czterech twarzach zwróconych w cztery strony świata. Można było do niego dojść jedną z czterech Kamiennych Dróg. Jon obiecał bogu zrealizować powierzoną mu misję, po czym wrócił do wioski. W końcu nastał też dzień, w którym poślubił Gaję. Był z nią bardzo szczęśliwy i wkrótce spodziewali się dziecka.

Ich potomek miał być nagrodą od Światowida. Szaman wyjaśnił Jonowi, że w zamian musi on do końca wykonać zadanie: ostatecznie uśmiercić starego boga. Kiedy Jon udał się po raz kolejny do Światowida, wspiął się na posąg. Spojrzał bogu w oczy – cały świat nagle mu się rozmył. Światowid przeniósł go bowiem do innej rzeczywistości – do czasów współczesnych.

Teraz Jon był chirurgiem i dokonywał właśnie operacji przeszczepienia serca małemu chłopcu. Operacja przebiegła pomyślnie. Nagle jednak wzrok Jona przykuła mała dziewczynka, która spoglądała z sali obok i wyglądała na przeciwną zabiegowi.